Jak wygląda biodegradacja bawełny?

Bawełna jest to włókno pochodzenia roślinnego, pozyskiwane z nasion bawełnicy, wykorzystywane do produkcji ubrań i wielu innych artykułów, na przykład toreb. Wytworzona z niej tkanina jest naturalna, trwała, odporna na rozciąganie i biodegradowalna. Dowiedz się więcej o procesie rozkładu bawełny!

 

 

 

 

 

 

Biodegradacja bawełny i jej wpływ na środowisko

Istnieje pewna różnica między produktami kompostowalnymi a biodegradowalnymi. W pierwszym przypadku, w wyniku rozkładu powstaje tzw. biomasa bogata w różne składniki odżywcze, co czyni ją świetnym nawozem dla roślin.

Biodegradacja polega z kolei na rozpadaniu się, w naszym przypadku, tkaniny bawełnianej na mniejsze cząsteczki do postaci, którą mogą zjeść mikroorganizmy. Rozkład torby materiałowej wykonanej z bawełny jest neutralny dla środowiska, chociaż niektórzy ekolodzy twierdzą, że może mieć nawet pozytywny wpływ.


Jak długo tkanina bawełniana rozkłada się w przyrodzie?

Proces rozkładu bawełny jest stosunkowo szybki. Okazuje się bowiem, że już po czterech miesiącach tkanina bawełniana pozostawiona w ziemi traci niemalże 90% swojej masy! Badania wskazują, że wystarczy ledwie miesiąc, aby straciła 13%.

 

Rys. poniżej tekstu - Sülar V, Devrim G. Biodegradation Behaviour of Different Textile Fibres: Visual, Morphological, Structural Properties and Soil Analyses. FIBRES & TEXTILES in Eastern Europe 2019

 

Bazując na podanych wyżej danych, badacze twierdzą, że w celu całkowitego rozkładu torby bawełnianej, natura potrzebuje około pięciu miesięcy. Jest to względnie krótki okres, w porównaniu do innych surowców używanych do tworzenia opakowań, przykładowo do czasu biodegradacji plastiku (od 100 do 1000 lat), metalu (od 10 do 200 lat) czy szkła (minimum 4000lat).

Dlatego też zachęcamy do korzystania z przyjaznych dla środowiska rozwiązań, jakimi są dostarczane przez firmę ATEMI bawełniane torby materiałowe. Nie tylko są one estetyczne i wytrzymałe, ale przede wszystkim ekologiczne.