Historia torby papierowej

Mało kto dzisiaj zastanawia się nad prozaicznymi rzeczami codziennego użytku czy wynalazkami z naszego najbliższego otoczenia. Któż bowiem podniesie rękę i udzieli odpowiedzi na pytanie kto wynalazł… klamkę do drzwi?

Komu należy się pamięć za wszycie guzików do koszuli? A jak wyglądała historia torby papierowej, z której korzysta dziś niemal każdy z nas? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to ostatnie pytanie – zapraszamy na podróż od starożytności, po czasy współczesne.

Produkcja papieru i wykorzystanie go do tworzenia toreb
Wynalezienie produkcji samego papieru, przypisuje się ludziom żyjącym na terenie dzisiejszych Chin, którzy to już na początku pierwszego wieku naszej ery, czyli około 100 roku, potrafili produkować masę celulozową. Tworzenie toreb na zakupy było jednak jeszcze wtedy niewykonalne – nie tylko z powodu jakości tego materiału, ale również z powodu dużo droższego procesu produkcji.

Jako worki na zakupy i opakowania przez setki lat służyły głównie rozmaite płótna czy juty. Zostały one rozpowszechnione praktycznie we wszystkich koloniach Imperium Brytyjskiego. Zwrot w kierunku celulozy nastąpił dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to Francis Wolle stworzył maszynę do masowej produkcji tanich celulozowych toreb, których kształt przypominał kopertę. Razem z bratem założyli w 1869 roku Union Paper Bag Company – która już po roku działalności miała aż 4 miliony dolarów zysku (dzisiaj, biorąc pod uwagę inflację, byłoby to ok. 75 milionów dolarów).

Skok technologiczny i ulepszanie rozwiązań
Już dwa lata później, słynna wynalazczyni Margaret E. Knight, zaprojektowała specjalne urządzenie, które potrafiło stworzyć papierową torbę z płaskim dnem (rozwiązanie to było wytrzymalsze od produktu Francisa Wolle). Na torby papierowe z trwałym uchwytem musieliśmy poczekać jednak aż do 1912 roku, kiedy na pomysł połączenia materiału i sznurka wpadł właściciel sklepu spożywczego Walter Deubener. Niedługo później rozmaite domy towarowe podchwyciły pomysł z uchwytami, oferując podobne, tanie torby z nadrukowaną reklamą sklepu.

W 1965 roku szwedzki inżynier Sten Gustaf Thulin opatentował tani sposób produkcji plastikowych worków, które na przestrzeni lat 70. oraz 80. zdominowały rynek, wypierając celulozę. Od pewnego czasu zauważamy powrót do bardziej ekologicznych rozwiązań zapoczątkowanych przez Francisa Wolle i możemy wyróżnić dzisiaj szereg różnych worków papierowych – w tym warianty nietypowe, laminowane, specjalne, piekarnicze i wiele, wiele innych.

Tak pokrótce wygląda historia tego akcesorium codziennego użytku, bez którego żadne zakupy nie byłyby takie same. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące papieru czy naszej oferty, skontaktuj się z nami.