Jak wygląda biodegradacja bawełny?

Bawełna jest to włókno pochodzenia roślinnego, pozyskiwane z nasion bawełnicy, wykorzystywane do produkcji ubrań i wielu innych artykułów, na przykład toreb. Wytworzona z niej tkanina jest naturalna, trwała, odporna na rozciąganie i biodegradowalna. Dowiedz się więcej o procesie rozkładu bawełny!

Biodegradacja bawełny i jej wpływ na środowisko
Istnieje pewna różnica między produktami kompostowalnymi a biodegradowalnymi. W pierwszym przypadku, w wyniku rozkładu powstaje tzw. biomasa bogata w różne składniki odżywcze, co czyni ją świetnym nawozem dla roślin.

Biodegradacja polega z kolei na rozpadaniu się, w naszym przypadku, tkaniny bawełnianej na mniejsze cząsteczki do postaci, którą mogą zjeść mikroorganizmy. Rozkład torby materiałowej wykonanej z bawełny jest neutralny dla środowiska, chociaż niektórzy ekolodzy twierdzą, że może mieć nawet pozytywny wpływ.
Jak długo tkanina bawełniana rozkłada się w przyrodzie?
Proces rozkładu bawełny jest stosunkowo szybki. Okazuje się bowiem, że już po czterech miesiącach tkanina bawełniana pozostawiona w ziemi traci niemalże 90% swojej masy! Badania wskazują, że wystarczy ledwie miesiąc, aby straciła 13%.