Recycling papieru

O potrzebie recyclingu wiemy już dużo, ale na czym dokładnie polega ten proces?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy krok zaczyna się już w naszych domach – segregujmy odpady i wrzucajmy papier do NIEBIESKICH pojemników, dzięki temu trafi do recyclingu. Papier z niebieskich pojemników jedzie do oczyszczalni, gdzie na wstępie jest sortowany, tak aby do kolejnego etapu przeszedł tylko ten, który nadaje się do recyclingu. Papier jest zwijany w ściśnięte prostokątne bale. Kolejny krok to zgniatanie i rozwłóknianie w specjalnych maszynach oraz czyszczenie z plastiku, kleju, piachu, metali, tekstyliów i innych elementów przy pomocy mydeł, kwasów i gorącej wody, a następnie odbarwianie z tuszu i resztek kleju. Płukanie i wirowanie powtarza się kilka razy, dzięki czemu usuwa się około 99% zanieczyszczeń. Tak powstaje brązowa masa celulozowa. Aby uzyskać biały papier, konieczne jest bielenie za pomocą tlenu, ozonu i nadtlenku wodoru. Wszystkie elementy odpadowe są bez trudu usuwane w oczyszczalni. Masę wylewa się na sita, prasuje i suszy.
 
 
1 tona makulatury pozwala oszczędzić 15-20 drzew. Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić 26,5tyś litrów wody oraz 4200 kWh energii.
Odpady papierowe można utylizować również poprzez kompostowanie (gdy makulatura ma już niską przydatność do recyclingu) oraz spalanie.
Pamiętaj! Do niebieskich pojemników NIE wyrzucamy: foliowanego/ woskowanego papieru, tapet, kalki, brudnego/tłustego papieru, artykułów higienicznych (chusteczki, ręcznik papierowy, papier toaletowy), kartonów po napojach (są to opakowania wielomateriałowe), rachunków (jest to papier przebitkowy). Ważne jest, żeby makulatura była sucha (wilgotność wpływa na jej jakość) oraz aby z papierem nie trafiały do pojemników żadne inne zanieczyszczenia (szkło, tekstylia, metale, pleśń i inne).


Co powstaje z papieru z recyclingu?
Z makulatury można wytwarzać między innymi wszystkie produkty papiernicze. Powstają zeszyty, kartki na xero, koperty, papier firmowy, a także torby papierowe, kartony opakowaniowe, papier gazetowy, ręczniki papierowe, papier toaletowy, taśmy maskujące, bandaże, abażury, filtry do kawy, opakowania na jajka i wiele innych.

Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku 50-60kg papieru – cześć jest przechowywana ze względu na długi cykl życia (książki, dokumenty), część zostaje doszczętnie zniszczona (artykułu higieniczne), pozostała cześć to odpady – tylko od nas zależy, czy trafią do recyclingu. Segreguj! Wpływasz tym samym na poziom recyclingu w Polsce.