Torby papierowe a środowisko naturalne

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz rosnącej potrzeby dbania o nasze środowisko naturalne, warto zwrócić uwagę na pewne zagadnienia, dotyczące wykorzystania papieru w przemyśle poligraficznym i opakowaniowym.

 

 

 

 

 

Jaki wpływ na środowisko ma produkcja papieru? Czym są plantacje leśne i czy są potrzebne? Co to jest zrównoważone zarządzanie? Czym są FSC i PEFC? Dlaczego warto kupować opakowania papierowe?


Papier - wyrób z drewna, surowca w pełni odnawialnego i zrównoważonego.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są produkcyjne plantacje leśne. Są to drzewa przeznaczone na potrzeby człowieka, w celu dostarczenia surowca drzewnego, surowca papierniczego, biomasy energetycznej oraz niedrzewnych produktów leśnych (takich jak np. kauczuk). Zajmują około 7% powierzchni wszystkich terenów leśnych. Dlaczego są potrzebne? Do najważniejszych zalet plantacji zalicza się wysoką produktywność oraz szybkie tempo wzrostu, dzięki czemu:

„ze stosunkowo niewielkich terenów można uzyskać duże ilości drewna i włókien naturalnych; stanowią one stałe i odnawialne źródło surowców przemysłowych, dzięki czemu mają mniejszy wpływ na środowisko niż pozostałe rodzaje surowców pierwotnych; zmniejsza się presja na pozyskiwanie surowców z lasów naturalnych.”1


Gospodarowanie plantacjami leśnymi opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju, który, ogólnie rzecz ujmując, polega na tym, że zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia, nie odbywa się kosztem zaspokajania potrzeb pokolenia przyszłego. Dodatkowo powstały pozarządowe organizacje FSC i PEFC, które wyznaczają standardy zarządzania zrównoważoną gospodarką leśną. Obie skupione są na podnoszeniu standardów w całym łańcuchu dostaw.
Europejskie papiernie mogą pochwalić się więc już nie tylko certyfikatami jakości ISO, ale również certyfikatami kontrolowanego łańcucha dostaw (FSC i/lub PEFC). Obszar, który objęty jest certyfikatami zrównoważonej gospodarki, stale rośnie. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie FAO2 w latach 2000-2014 wzrósł prawie 25 razy, z 18 do 438 milionów hektarów.


Europejscy producenci papieru od lat inwestują w swoje fabryki, aby do produkcji wykorzystywać odnawialne źródła energii. Ponad połowa całkowitego zużycia energii w przemyśle papierniczym opiera się na biomasie.


Czym jeszcze Europa może się pochwalić?

Ponad 70% papieru w krajach wyżej rozwiniętych poddaje się recyclingowi (średnia globalna to około 58%)3. Jest to bardzo wysoki wynik, należy bowiem wziąć pod uwagę, że części wyrobów nie można odzyskać ze względu na długoletni czas życia: używania/archiwizowania (np. książki czy dokumenty) lub na proces niszczenia bądź zanieczyszczenia (np. papierowe środki higieniczne). 

Certyfikacja lasów i plantacji leśnych gwarantuje wykorzystywanie zasobów pochodzących z obszarów objętych zrównoważonym zarządzaniem. Do produkcji toreb papierowych używamy w Atemi wyłącznie certyfikowanych papierów.  Zaopatrujemy się u europejskich producentów, którzy do ich produkcji wykorzystują odnawialne źródła energii.
Dlaczego warto zdecydować się na opakowania papierowe?
Tekturowe kartony, kartonowe koperty, torby papierowe, pudełka papierowe i tym podobne opakowania chronią zawartość, zmniejszają ilość odpadów oraz nadają się do recyclingu. W Atemi w trosce o środowisko:

używamy papierów z recyclingu lub nadających się do recyclingu,
używamy materiałów certyfikowanych,
zarządzamy odpadami oraz szerzymy eko wiedzę wśród konsumentów, angażując się w publiczne kampanie edukacyjne odnośnie odpadów i gospodarowania opakowaniami.

Sprawdź naszą ofertę ekologicznych opakowań: https://www.atemi.pl/ekologia-z-atemi/ !

1Przewodnik włoskiej fundacji FCRE “Etyczne finansowanie, a sprawiedliwy handel”, wersja polska pod redakcją T.Makulski, A. Skowera

2FAO „Ocena Światowych Zasobów Leśnych” 2015r.

3 International Council of Forest and Paper Associations, 2015. Statement on Paper Recycling (Opracowanie dotyczące recyklingu papieru, 2015)