Jednorazowe naczynia z papieru i tektury.

Przedmioty jednorazowego użytku, wykonane z tworzyw sztucznych, są szkodliwe dla środowiska. Nie chodzi tylko o to, że materiał, z którego zostały one wyprodukowane, bardzo wolno rozkłada się w przyrodzie, ale również jego obróbka pochłania bardzo dużo energii. W takim wypadku warto zdecydować się na jednorazowe przedmioty z papieru i tektury. Mowa tutaj przede wszystkim o naczyniach i sztućcach, jakie często oferują swoim klientom właściciele food trucków i restauracji. Okazuje się, że można połączyć przedmioty jednorazowego użytku z ekologicznym podejściem w prowadzeniu gastronomii.

 

Tworzywa sztuczne vs tektury i papier – produkcja naczyń jednorazowego użytku

Według raportu, jaki został sporządzony przez duńskie przedsiębiorstwo Ramboll, produkcja jednorazowych naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych przynosi o wiele większe szkody niż produkcja tych samych przedmiotów z papieru i tektury. Przede wszystkim generowane jest aż o 177% więcej dwutlenku węgla, zużywa się podczas produkcji o 267% więcej słodkiej wody, zwiększa się zakwaszenie ziemi o 72%, czy rośnie poziom zubożenia kopalin o 238%. Jak widać negatywne skutki produkcji jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w ogromnym stopniu wpływają na otaczającą nas naturę.

Atutem stosowania (a także produkcji) papierowych i tekturowych naczyń jednorazowych jest przede wszystkim to, że bardzo szybko się one rozkładają w środowisku, a ze względu na swój biodegradowalny charakter nie pozostawiają szkodliwych dla przyrody zanieczyszczeń. W ich produkcji wytwarza się także aż o 132% mniej cząstek stałych, niż jak to jest w przypadku naczyń jednorazowych z tworzyw sztucznych.

 

ATEMI – producent ekologicznych rozwiązań

W naszej firmie, zajmujemy się tworzeniem opakowań i toreb przyjaznych środowisku, propagujemy tym samym odpowiedzialne i ekologiczne podejście w prowadzeniu biznesu. Proponujemy naszym klientom innowacyjne rozwiązania i produkty. Dzielimy się przy tym wiedzą, co zrobić, aby Twój zakład nie szkodził środowisku, a zamiast tego działał z nim w przyjaźni.