Nowe eko-materiały.

W dobie wzrostu znaczenia ekologii na świecie poszukuje się coraz to nowszych surowców, które są przyjazne dla środowiska. Postęp technologiczny sprawia, że znajdziemy na rynku coraz więcej tkanin czy materiałów, które skutecznie wpisują się w ten trend. W tym artykule dowiesz się o nowościach, które od niedawna podbijają rynek – torebkach z ananasa, jabłkowej skórze, kaktusowych butach oraz innowacyjnych ubraniach z drewna! Zapraszamy do poczytania o ciekawostkach z ekologicznego świata.

 

Polska torebka z ananasa

Eli Lelek to zdolna polska designerka, która od długiego czasu szuka ekologicznych, a zarazem zapewniających komfort rozwiązań. Stworzyła niejeden eko-dodatek pasujący do różnych stylizacji. Ostatnim hitem są ręcznie wykonane torebki z ananasa! Piňatex to materiał wytworzony z włókien liści tego owocu, które są odpadem poprodukcyjny na plantacjach na Filipinach. Jak widać, kreatywność designerki Eli Lelek pozwoliła na wykorzystanie tego surowca tak, aby powstał nie tylko modny, ale również naturalny i biodegradowalny produkt końcowy.

 

Materiał z jabłek - kolejna polska innowacja

To nie koniec polskich sukcesów na mapie nowoczesnych ekologicznych rozwiązań. Polskie architektki stworzyły bowiem materiał wykonany ze... skórki jabłka! Mowa tutaj o paniach Aleksandrze Kantor i Katarzynie Szpicmacher - wpadły one na pomysł, jak organiczny odpad przemienić w gustowny, biodegradowalny, skóropodobny materiał. Pierwsze wyroby z tego budulca można już teraz znaleźć w sklepach z ekologiczną galanterią!

 

Wegańskie skóry

Oprócz polskiej skóry z jabłka, dostępne są również włoska skóra z winogron Vegea oraz meksykańska skóra z kaktusa Desseto. Włosi wykorzystują do produkcji odpad z produkcji wina (łodygi, pestki, skórki), bez ciężkiej chemii, prawie bez użycia wody. Twórcy Desseto zauważyli, że do produkcji wystarczy odciąć starsze liście z kaktusa, które odrosną już po 7 miesiącach! Produkcja jest bardzo wydajna i również nie wymaga użycia dużej ilości wody. 

W Polsce kupisz już buty i ubrania wykonane z tych materiałów przez lokalnych producentów, my kibicujemy polskiej firmie rodzinnej Bohema, która oferuje buty ze wszystkich wymienionych wyżej skór!

 

Ubrania z drewna – sprawdźmy kreatywność Finów

Skandynawscy wynalazcy od lat zachwycają nas swoją kreatywnością. Ba! Wiele europejskich standardów, na przykład w modzie czy architekturze wnętrz bierze się właśnie z krajów leżących po drugiej stronie Bałtyku. Nowością są ubrania z drewna! I nie, nie chodzi tutaj o ciężkie kłody, a materiał, który jest lekki, zwiewny, a przede wszystkim naturalny. Skandynawscy badacze firmy Spinnova przewidują, że ich materiał może z czasem wyprzeć nawet bawełnę!

 

Atemi – producent ekologicznych rozwiązań

Śledzimy nowości na rynku w zakresie eko-materiałów. Poszukujemy rozwiązań przyjaznych dla środowiska i dzielimy się z Wami eko-ciekawostkami. Do produkcji toreb i pudełek możemy użyć wielu rodzajów ekologicznych papierów oraz kartonów, np. papieru z makulatury z dodatkiem roślinnych odpadów spożywczych (kukurydza, cytrusy, migdały, kiwi, oliwki, lawenda, wiśnie, kawa), którym zawdzięcza swój niepowtarzalny kolor. Zapraszamy!