Polacy rezygnują z plastiku.

Tworzywa sztuczne dominują na świecie. Produkuje się z nich wiele przedmiotów codziennego użytku. Niestety nadmierne wykorzystywanie plastiku (masowa produkcja, niezwykle długi rozkład w przyrodzie, a także niedokładnie przeprowadzony recykling) negatywnie wpływa na ekosystem.

 

 

 

 

 

W dobie wzrostu edukacji z zakresu ochrony środowiska, a także rozpowszechniania zachowań proekologicznych, okazuje się, że coraz więcej Polaków rezygnuje z plastiku. Tezę tę potwierdza raport Mobile Institue "Green Generation 2021". Wskazuje on, że nasi rodacy, w szczególności generacji X oraz "milenialsi" wykazują się wysoką świadomością dotyczącą konieczności zachowania równowagi ekologicznej i ochrony przyrody.


Alternatywy do plastiku

Tworzywa sztuczne mogą z powodzeniem być zastąpione przez naturalne surowce. Jednym z przykładów są torby papierowe bądź materiałowe. Pierwsze z wymienionych szybko rozkładają się w przyrodzie. Te wykonane z tkanin są wielokrotnego użytku, a także cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne (na przykład rozerwanie). Zachęcamy do stosowania ekologicznych postaw i szukania naturalnych alternatyw.

 

Czy naprawdę plastik jest taki zły, jak go malują?

Jak wykazały badania produkcja plastiku, w tym plastikowych toreb, nie jest tak bardzo obciążająca dla środowiska, jak się powszechnie uważa. W porównaniu z produkcją innych rodzajów opakowań, generuje ona mniejsze zużycie wody i energii, a także emisji dwutlenku węgla. Warto pamiętać, że prawidłowy recykling tworzyw sztucznych uchroni środowisko naturalne przed jego nadmierną degradacją i sprawi, że będziemy mogli wykorzystać je ponownie w nowej, odświeżonej formie.


Pandemia a postawy ekologiczne wśród Polaków

Można byłoby sądzić, że pandemia koronawirusa zmniejszy postawy ekologiczne wśród polskiego społeczeństwa. Okazało się jednak, że stało się wręcz odwrotnie. Pomimo zaleceń stosowania foliowych rękawiczek (w celu zmniejsza transmisji wirusa), Polacy wyprodukowali mniej plastikowych odpadów! Na przestrzeni lat chęć stosowania ekologicznych rozwiązań stała się wzrastającym trendem wśród naszego społeczeństwa.


Firma ATEMI od lat wspiera postawy ekologiczne. Oferujemy przyjazne przyrodzie produkty, między innymi torby materiałowe, papierowe, a także plastikowe (z recyklingu) i wiele więcej. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą i dołączenia do tych Polaków, którzy podejmują działania z obszaru ochrony środowiska od lat.