26/05/2022
Rodzaje druku i ich charakterystyka.
Współcześnie używa się w przemyśle wielu rodzajów technik drukarskich, lecz do grona najpopularniejszych z pewnością możemy zaliczyć trzy, które są najbardziej powszechne. W tym gronie znajdują się: sitodruk, fleksodruk oraz offset. W poniższym wpisie przedstawimy zastosowanie wymienionych metod oraz krótko je scharakteryzujemy.
Sitodruk, czyli najstarsza technika o niezliczonych możliwościach
Metoda ta bazuje na przenoszeniu stworzonego wzoru w postaci szablonu na siatkę drukarską (może ona posiadać oczka o zróżnicowanej wielkości). Farba przeciskana jestprzez oczka, które nie są zasłonięte przez szablon. Sitodruk jest techniką uniwersalną, która może być stosowana na podłożach różnych rozmiarów oraz wykonanych z szerokiej gamy surowców, m.in. tekstylia, papier, szło, metal czy plastik. Ta najstarsza metoda druku, którą wykorzystywano do zdobienia jedwabiu na kimona, jest niezwykle estetyczna, trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV oraz wodę. Nie musimy się obawiać prania T-shirtów czy toreb bawełnianych z tego typu nadrukiem. Pomimo wielu zalet, przy wyborze tej techniki należy pamiętać, że jest ona czasochłonna, ponieważ każdy kolor grafiki nakładany jest oddzielnie i musi wyschnąć.
Fleksodruk to metoda zdobywająca coraz większą popularność
W przeszłości bardzo mocno niedoceniana, obecnie jedna z technik, bez której nie można wyobrazić sobie współczesnego przemysłu. Jej popularność wynika z możliwości uzyskania wysokiej jakości wypukłego druku przy stosunkowo niskich kosztach produkcyjnych. W swoim założeniu wykorzystuje ona szybkoschnące farby oraz elastyczne formy drukarskie. Zastosowanie cylindrów oraz matryc sprawia, że jest ona metodą bardziej wydajną i szybszą niż sitodruk, przez co idealnie sprawdzi się przy dużych nakładach. Fleksodruk charakteryzuje się precyzyjnym odwzorowaniem grafiki, a także bardzo dobrym nasyceniem barw. Daje wiele możliwości zastosowania na różnych surowcach, również tych o nieregularnej powierzchni, papier nie tylko z beli, ale i na gotowych produktach, na przykład automatycznych torbach papierowych, zapewniając wysoką jakość druku odporną na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne.
Offset, czyli ekonomiczna metoda drukowania
Technika ta kojarzy się wielu osobom z drukowaniem wielkonakładowym i jest to skojarzenie mające pokrycie zrzeczywistością. Offset, czyli odmiana druku płaskiego, umożliwia wykonanie nadruku na surowcu powlekanym lub niepowlekanym o różnej gramaturze oraz w wielu formatach. Nadruki wykonane techniką offsetową są bardzo dokładne, nawet przy bardzo skomplikowanych i złożonych grafikach. Metoda ta charakteryzuje się szybkością wykonania oraz niewielkimi kosztami przy dużych nakładach. W przypadku małych, samo przygotowanie do druku generuje wyższe ceny. Druk offsetowy może być wykonany na surowcu zwojowanym, przez co jest najczęściej wykorzystywaną techniką przy produkcji gazet i periodyków lub na arkuszach, w związku z czym większość materiałów promocyjnych i druków powstaje z wykorzystaniem tej metody.