Rośnie zapotrzebowanie na tekturę i papier opakowaniowy.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Europejską Konfederację Przemysłu Papierniczego, w roku 2020 odnotowano wzrost zapotrzebowania na tekturę oraz papier opakowaniowy. W porównaniu z rokiem poprzednim produkcja opakowań z tych materiałów wzrosła aż o 2,1%, a samej tektury falistej o 3,3%. Dlaczego tak się stało? Jakie czynniki wpłynęły na wzrost znaczenia branży papierniczej i opakowaniowej?

 

Motor napędowy branży e-commerce

Jak wiadomo 2020 to rok pandemii. Ze stacjonarnej działalności wyłączono większość sklepów i całą gastronomię. W niemalże wszystkich krajach wprowadzono twardy lockdown, ograniczając swobodę przemieszczania się do niezbędnego minimum. Handel przeniósł się do Internetu, gastronomia natomiast przybrała formę mobilną, na wynos lub w dostawie. To wszystko sprawiło, że wzrosło zapotrzebowanie na opakowania, w których dane produkty miały być dostarczane do klientów. Do transportu wykorzystuje się najczęściej pudełka wykonane z tektury, których największą zaletą jest funkcja ochronna – zabezpieczają produkt przed uszkodzeniami. Tekturę wykorzystuje się do pakowania produktów w niemalże każdej branży.

 

Znaczenie papierów higienicznych

Poza opakowaniami wzrosło znaczenie sprzedaży i produkcji papierów higienicznych, które odgrywały znaczącą rolę w zaleceniach wydawanych przez poszczególne rządy państw, a także WHO. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Europejską Konfederację Przemysłu Papierniczego, w 2020 roku produkcja papieru higienicznego wzrosła o 1,9% w stosunku do roku 2019.

 

Transfer papieru z recyklingu między rynkami

Pandemia, a tym samym wzrost branży e-commerce, sprawiły, że papier recyklingowy w 96% dostarczany jest przede wszystkim na rynki lokalne. Z kolei jego eksport poza granice Unii Europejskiej spadł aż o 8,4%. To doskonale obrazuje skalę zapotrzebowania na ten surowiec w Europie - wiele fabryk podjęło decyzje dostosowania technologii do produkcji tektury i kartonu, aby zaspokoić stale rosnący popyt wewnętrzny.