Upcycling.

Recykling – o tym pojęciu słyszeliśmy niejeden raz. Uczono nas o nim od przedszkola. Okazuje się jednak, że jest o wiele więcej form przetwarzania wyrobów, tak aby nie marnować surowców. Jednym z takich działań jest upcykling. W przeciwieństwie do recyklingu, polega on na przetworzeniu zużytych przedmiotów w ten sposób, aby nadać im wyższą wartość niż pierwotna. Z makulatury mogą, na przykład powstawać przepiękne ozdoby do domu, z kartonów można zrobić gustowne organizery. Sprawdźmy, jakie jeszcze możliwości daje nam upcykling.

 

Upcykling - wyższa forma recyklingu

W naszym otoczeniu widzimy coraz więcej modnych haseł, jak: “zero waste”, “less waste” czy “filozofia zero”. O co w tym jednak chodzi? Założeniem tych idei jest dbanie o naszą planetę, postępowanie w sposób ekologiczny, przyjazny dla przyrody. Zamiast generować duże ilości odpadów, można ze zużytych przedmiotów zrobić coś wyjątkowego - funkcjonalnego, pełniącego dekoracyjną rolę - zamiast wyrzucać do śmietnika. Po co, na przykład kupować specjalne organizery na buty, skoro, przy wykorzystaniu bogatej wyobraźni, można wykonać je z tekturowego pudełka, nożyczek i taśmy.

 

Upcykling jako sposób na budowanie pozytywnego wizerunku marki

Wielu przedsiębiorców odkryło nie tylko ekologiczną, ale też promocyjną wartość upcycklingu. Na polskim rynku działa kilka marek odzieżowych, którymi warto się zainteresować, jeśli poszukujesz inspiracji dla swojej firmy. Marki te zajmują się produkowaniem elementów odzieży przy wykorzystaniu surowców pozyskanych ze zużytych już przedmiotów. Do tych ekologicznych brandów należą, między innymi: Żona Johna, Love me – Love me not, Poppy Lotta, Couple Dansant i jeszcze wiele innych.

 

Inne możliwości jakie daje upcykling

Pewnie zastanawiasz się, jakie jeszcze przedmioty można wykonać ze zużytych już produktów. Śpieszymy więc z odpowiedzią. Jeśli jesteś miłośnikiem industrialnego stylu w urządzaniu wnętrz, doskonałym dodatkiem do Twojego domu może być loftowa lampa wykonana z... rur! Jest to nieszablonowy pomysł, który z całą pewnością spodoba się każdemu domownikowi oraz zaproszonym gościom. Innym pomysłem, dość klasycznym, bo wykorzystywanym od wielu lat, może być stworzenie wyposażenia meblowego czy stojaków na wino z palet.

 

Jedyne co ogranicza nas w upcyklingu to wyobraźnia. Kiedy damy się jej rozwinąć, może okazać się ona doskonałym wsparciem w poszukiwaniu nowych zastosowań o wyższej wartości dla zużytych już produktów.